Jaką rolę w organizmie pełni kolagen?
Ze względu na swoje właściwości i znaczenie dla wszystkich komórek naszego ciała kolagen nazywany jest białkiem młodości, pełni niezwykle ważną rolę w procesach fizjologicznych:
- chroni narządy wewnętrzne tworząc wokół nich warstwę zabezpieczającą
- wspomaga układ immunologiczny w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi ( toksyny) oraz nowotworami
- ma ogromny wpływ na kondycję skóry i utrzymuje ją w optymalnej formie zachowując gładkość, jędrność, odpowiednie nawilżenie i elastyczność
- ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów, niweluje dolegliwości bólowe - nawilża stawy co usprawnia ich funkcjonowanie, zapobiega sztywnieniu ścięgien i więzadeł dzięki czemu ogranicza występowanie obrzęków
- przyspiesza gojenie się ran i zrastanie złamanych kości
- wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych dzięki czemu poprawia krążenie - rozluźnia naczynia krwionośne, rozszerza tętnice i ułatwia oczyszczanie ich ścian
z tłuszczu, ma wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi
- reguluje procesy metaboliczne - bierze udział w przekształcaniu glukozy
w energię, ułatwia odchudzanie
- poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego - dostarcza aminokwasy, które leczniczo działają na zaburzenia jelitowe i refluks.
Po czym poznać, że w organizmie występuje deficyt kolagenu?
Od 25 roku życia zdolność organizmu do produkcji kolagenu stopniowo obniża się, co skutkuje niedoborem tego składnika i w rezultacie pogorszeniem stanu skóry oraz ogólnego samopoczucia.
Zanikanie wraz z wiekiem komórek kolagenowych jest całkowicie naturalne, niemniej takie czynniki jak stres, zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV mogą ten proces przyspieszać i nasilać.
Najczęstsze objawy ubytku kolagenu:
- najbardziej widoczne obserwujemy na skórze - staje się sucha, wiotka, słabo nawilżona, powstają bruzdy i zmarszczki
- ogólne osłabienie
- pogorszenie kondycji włosów - stają się słabe, łamliwe, przesuszone
- bóle stawów
- problemy krążeniowe.
W jakich produktach znajduje się kolagen? Czy odpowiednią dietą można wyrównać niedobory kolagenu w organizmie?
Poziom kolagenu w dużym stopniu uzależniony jest od wieku, jednak odpowiednią dietą można wyrównywać jego ubytki. Produkty, które należy włączyć do codziennego jadłospisu:
- żelatyna spożywcza
- galaretki
- kurze łapki
- podroby
- rośliny strączkowe
- ryby
- kiełki pszenicy
- produkty z dużą zawartością witaminy C ( zwiększa wytwarzanie kolagenu) oraz witaminy E ( przeciwdziała sztywnieniu włókien kolagenowych).
Podczas uzupełniania niedoborów kolagenu należy stosować zasady zdrowego odżywiania - unikać tłuszczów zwierzęcych ( dostarczają zbyt dużo złego cholesterolu), zrezygnować
z potraw smażonych na korzyść gotowanych, dbać o odpowiednie nawodnienie
( dostarczać organizmowi ok. 2,5l płynów dziennie).
Suplementacja kolagenu - najlepsze produkty, odpowiednie dawki, ewentualne skutki uboczne
W sytuacjach większego zapotrzebowania na kolagen doskonałym sposobem na jego dostarczenie do organizmu jest suplementacja. Ale nie wszystko jedno jaka - należy poszukać dobrego produktu od producenta gwarantującego wysoką jakość, którą potwierdzają zadowoleni klienci.
W naszym sklepie łatwo wybierzesz preparat odpowiedni do swoich potrzeb, dodatkowym atutem jest naturalny skład bez sztucznych dodatków i wypełniaczy.
Preparat Włosy Skóra Paznokcie Pro Complex Myvita Complex
Aktywator Młodości Kolagen Morski
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze preparatu
z kolagenem?
Najważniejsze kryterium to rodzaj kolagenu, czym się różnią?
- Kolagen typu I - najbardziej wartościowy, jest budulcem skóry i więzadeł, zwiększa wytrzymałość tkanki łącznej.
- Kolagen typu II - budulec ścięgien, zapewnia im elastyczność, dla osób
z problemami stawów.
Preparaty z kolagenem różnią się przeznaczeniem:
- wzmacniające stawy narażone na obciążenia w wyniku chorób, nadwagi, intensywnego uprawiania sportu
- poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci
- wspierające funkcjonowanie całego organizmu.
Zawarta w preparacie witamina C i kwas hialuronowy zwiększają jego skuteczność poprzez stymulację produkcji kolagenu.
Maksymalna dawka kolagenu
Nie powinno się przekraczać 4000 mg na dobę. Przy nieprzestrzeganiu dawki zalecanej przez producenta można narazić się na skutki uboczne - osłabienie, bóle mięśni i stawów, zaparcia, nieprzyjemny posmak w ustach i kwaśny oddech. Osoby nadwrażliwe na którykolwiek składnik preparatu mogą być narażone na typowe reakcje alergiczne.
Doskonały wybór to Kolagen Arthro Sprint Aliness w kapsułkach , jest to kolagen rybi, wysoko przyswajalny. Bogaty, stuprocentowo naturalny skład, w tym kwas hialuronowy i kompleks witamin sprawia, że preparat spełnia wysokie standardy jakości i zapewnia wysoką skuteczność.
Producent - polska firma Aliness z okolic Warszawy, od dawna używa przy produkcji zaawansowanych technologii, a przestrzeganie obowiązujących norm gwarantuje najwyższą jakość produktu i zadowolenie klientów.
Dbałość firmy o zachowanie procedur oraz posiadanie atestów i certyfikatów, które otrzymywane są w wyniku laboratoryjnych analiz chemicznych wyróżnia wyroby Aliness spośród podobnych na rynku.