• 22 632 32 43

  • shop@natura-akacka.com.pl

Producenci
Ceryfikaty

 

Układ pokarmowy

Cierpisz na wzdęcia, niestrawność, zaparcia, biegunki? Odchudzasz się? Masz problemy z apetytem? Sięgnij po zioła na żołądek i suplementy na układ pokarmowy

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Mówi się nawet, że jesteś tym, co jesz. Poniekąd jest to prawda, ponieważ wraz z pożywieniem dostarczasz organizmowi składniki niezbędne do jego funkcjonowania. Od właściwego działania układu pokarmowego zależy stan Twojego zdrowia. Dlatego już teraz zadbaj o prawidłową, zrównoważoną dietę.

Właściwe żywienie pozwoli Ci uniknąć wielu schorzeń i zahamować rozwój tych, które być może już masz. W jelitach zachodzą istotne dla zdrowia procesy, dlatego zadbaj o ich formę. Dbaj również o zdrowie swojego żołądka, który jest delikatnym organem i wymaga dobrego traktowania. Pilnuj, żeby nie obciążać wątroby. Optymalną dietę uzupełnij ziołami, naturalnymi probiotykami i suplementami diety wspierającymi działanie układu pokarmowego.

Takie działanie pomoże Ci uchronić się przed problemami związanymi z układem pokarmowym.

Najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego

Zazwyczaj problemy trawienne występują wtedy, gdy wątroba, drogi żółciowe i jelita nie funkcjonują prawidłowo. Czym to się objawia? Najczęstsze dolegliwości to niestrawność, uczucie przepełnienia po posiłku czy brak apetytu.

Możesz doświadczać również zgagi, wzdęć, odbijania się czy gazów jelitowych. Poważniejsze problemy mogą objawiać się bólem brzucha o różnym nasileniu, biegunką czy wymiotami. To znak, że organizm nie radzi sobie z trawieniem.

Suplementy na układ pokarmowy. Brać czy nie?

Jak postępować w sytuacji, kiedy masz dolegliwości układu pokarmowego? Możesz stosować doraźnie kuracje ziołowe i przejść na bardzo lekkostrawną dietę. Jeśli obawiasz się nawrotu dolegliwości lub masz do nich predyspozycje, zastosuj suplementy na układ pokarmowy. Jeśli Twoje problemy nasilają się lub utrzymują się powyżej 3 tygodni, bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli Twoje problemy nie są bardzo uciążliwe, ale występują przewlekle, również ich nie bagatelizuj. Badania lekarskie wykluczą choroby i inne zagrożenia i pozwolą Ci dobrać właściwą kurację. Jeśli już przyjmujesz leki na inne schorzenia, koniecznie skonsultuj z lekarzem suplementację ziołami i innymi środkami.

Zioła na żołądek i inne problemy gastryczne

Ziół i suplementów diety na problemy z układem pokarmowym jest duży wybór. Problemy gastryczne są powszechne i najczęściej w łagodnej postaci i przejściowo dotyczą każdego z nas. Dlatego masz do wyboru wiele środków, które wspomogą różne dolegliwości. Co wybrać?

ZIOŁA NA PROBLEMY Z WĄTROBĄ

  • Ostropest plamisty: zawiera sylimarynę, stabilizuje i regeneruje komórki wątroby. To szczególnie ważne w stanach zapalnych wątroby. Składniki zawarte w ostropeście nie tylko leczą, ale też zapobiegają stanom zapalnym i stłuszczeniu wątroby. Polecany jest też przy problemach z trzustką, chorobach jelitowych oraz cukrzycy.

  • Karczoch: ma właściwości żółciotwórcze, wspiera procesy trawienne oraz regeneruje wątrobę. Pomaga zredukować poziom glukozy we krwi. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Karczoch zawiera cynarynę, występuje w formie ziela, soku i tabletek.

  • Kurkuma: ma działanie przeciwzapalne, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i ułatwia trawienie tłuszczów. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej i obniża cholesterol. Kurkumę najlepiej przyjmować z czarnym pieprzem, który wzmaga jej działanie.

  • Korzeń rzodkwi czarnej: to z niej robi się znany wszystkim Raphacholin. Poprawia trawienie, działa rozkurczowo i bakteriobójczo.

  • Korzeń cykorii podróżnik: wspomaga pracę wątroby, trzustki i woreczka żółciowego. Stosuje się go przy problemach trawiennych i wzdęciach.

  • Mniszek lekarski: pobudza wytwarzanie żółci i normalizuje proces trawienia. Korzeń mniszka można stosować przy braku apetytu i problemach trawiennych.

ZIOŁA NA WZDĘCIA

  • Koper włoski: napar z owoców kopru zalecany jest także dzieciom przy problemach trawiennych.

  • Kminek: napar z owoców. Często występuje w mieszankach. Same owoce możesz dodawać do potraw.

  • Anyż: napar z owoców, często występuje w mieszankach.

  • Rumianek: napar z ziela, często występuje w mieszankach.

ZIOŁA NA ŻOŁĄDEK, BRAK APETYTU I TRAWIENIE

  • Korzeń cykorii podróżnik: poprawia szybkość trawienia i wzmaga apetyt.

  • Korzeń mniszka lekarskiego: wspomaga trawienie i usprawnia przepływ żółci.

  • Korzeń arcydzięgla: relaksuje i uspokaja żołądek. Arcydzięgiel reguluje produkcję kwasu żołądkowego, dzięki czemu przywraca równowagę w procesach trawiennych.

  • Krwawnik: usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, obniża poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi.

  • Mięta: niweluje stany skurczowe, przyspiesza przemianę materii i reguluje perystaltykę jelit. Często pojawia się w mieszankach ziołowych stosowanych w przypadku problemów gastrycznych.

ZIOŁA WSPIERAJĄCE PRACĘ JELIT

Duża ilość błonnika ma ogromny wpływ na prawidłową pracę jelit. Błonnik chroni przed chorobami, między innymi rakiem jelita grubego. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 20–40 g błonnika dziennie. Stosuj go z dużą ilością wody i po upływie godziny od zażycia leków.

Błonnik występuje naturalnie w pełnych produktach zbożowych, kaszach, warzywach, owocach i owocach suszonych. Błonnik występuje również w ziołach, takich jak:

  • Babka jajowata: stosuje się jej łuski i nasiona. Ma działanie osłonowe i wykorzystuje się ją w dolegliwościach układu pokarmowego.

  • Babka płesznik: poprawia pracę jelit i zapewnia uczucie sytości.

  • Len: nasiona, czyli tzw. siemię lniane i olej lniany

ZIOŁA STOSOWANE W CHOROBIE WRZODOWEJ

  • Korzeń lukrecji: jedno z najskuteczniejszych ziół przeciwko chorobie wrzodowej. Działa przeciwbakteryjnie i rozkurczowo.

  • Kozieradka: nasiona spożywane w postaci kleiku koją stany zapalne i owrzodzenia przewodu pokarmowego. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.

  • Krwawnik: pobudza trawienie, pomaga przy nieżycie układu pokarmowego

  • Siemię lniane: nasiona zalewane wrzątkiem i dodawane do posiłków działają łagodząco na błonę śluzową żołądka i jelit.

  • Tasznik: zmniejsza krwawienia z przewodu pokarmowego, wspiera perystaltykę jelit, łagodzi biegunki.

  • Zioła i mieszanki ziół mające działanie uspokajające, np. melisa.

ZIOŁA PRZECIWKO PASOŻYTOM I INFEKCJOM GRZYBICZYM UKŁADU POKARMOWEGO

  • Łupina orzecha włoskiego: bardzo skuteczna przeciwko zakażeniom bakteryjnym błony śluzowej żołądka i jelit. Skuteczna w usuwaniu pasożytów.

  • Czarnuszka siewna: nasiona i olej z czarnuszki siewnej skutecznie zwalczają zakażenia pasożytnicze i grzybicze. Czarnuszka ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne i pomaga odzyskać równowagę flory bakteryjnej jelit.

  • Czosnek: działa przeciwbakteryjnie.

  • Goździki: mają właściwości łagodzące ból i przeciwzapalne.

  • Oregano: działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

  • Piołun: działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

  • Tymianek: ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga przy biegunkach i niestrawnościach.

  • Wrotycz: ziele wrotycza działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wrotycz skutecznie niszczy większość pasożytów układu pokarmowego.

Inne preparaty wspierające działanie układu pokarmowego

  • Colostrum: czyli tzw. siara, to pierwsze mleko matki, pojawiające się tuż po porodzie. Colostrum posiada niezwykle cenne właściwości. Siara zwierzęca wykazuje podobne właściwości prozdrowotne. Może być z powodzeniem stosowana u ludzi jako środek wzmacniający odporność oraz wspomagający leczenie schorzeń układu pokarmowego. Działa pozytywnie w przypadku problemów związanych z nieszczelnością jelit. Naprawia uszkodzoną błonę śluzową i sprzyja rozwojowi probiotyków w jelitach.

  • Miód faceliowy: wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytu żołądka, problemów z woreczkiem żółciowym oraz trzustką.

  • Węgiel aktywowany: wspomaga zaburzenia układu trawiennego. Może być stosowany pomocniczo przy zatruciach.

Diety na układ pokarmowy

Dieta lekkostrawna bardzo wspomaga leczenie wszelkich chorób układu pokarmowego. Przyjdzie Ci z pomocą, jeśli masz choroby wrzodowe lub zapalne. Także wtedy, jeśli przechodzisz infekcję, masz niestrawność lub zatrucie pokarmowe. Uważaj na to, co jesz. Unikaj przede wszystkim potraw tłustych, smażonych i wędzonych. Zrezygnuj z potraw z bardzo dużą ilością błonnika. Odstaw ostre przyprawy i powstrzymaj się od spożywania potraw, które mogą powodować wzdęcia. Na przykład warzyw kapuścianych i strączkowych. Jeśli nie masz pewności, jaką dietę stosować, szukaj porady na sprawdzonych stronach, np. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-2. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli zamierzasz się odchudzać i chcesz przejść na dietę po to, by stracić na wadze, również uważaj. Niekażda dieta uważana za zdrową pomoże Ci osiągnąć pożądany efekt. Również niekażda dieta, która spowoduje szybką utratę wagi, będzie korzystna dla Twojego zdrowia. Szybka utrata wagi może wiązać się z odwodnieniem i spadkiem masy mięśniowej. Jeśli masz dużą nadwagę, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem. Razem dobierzecie działania, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Pamiętaj również o zdrowej dawce ruchu, właściwej dla Twojego wieku i trybu życia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium